منوی سایت

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

به مکانی که در آن غذا با حجم بالا و کیفیت مناسب تولید می شود تا نیاز مشتری را به موقع بر طرف نماید آشپزخانه صنعتی می گویند. کیفیت غذا رابطه مستقیمی با تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه صنعتی دارد.کیفیت تجهیزات برای داشتن یک آشپزخانه کارآمد بسیارحائزاهمیت است.تجهیزات آشپزخانه صنعتی معمولا در مراکز بزرگ خدماتی شامل رستوران ها، بیمارستان ها، هتل ها، استادیوم های ورزشی، مراکز نظامی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات به پنج دسته کلی تقسیم می گردد.
آماده سازی

آماده سازی

نخستین و با اهمیت ترین گام برای طبخ غذای سالم و باکیفیت داشتن فضایی با امکانات و تجهیزات مناسب است، دومین گام در دسترس بودن آسان این تجهیزات برای کارکنان آشپزخانه است تا باعث سرعت و نظم درمحیط آشپزخانه گردد.بخش آماده سازی مواد اولیه برای پخت، از مهمترین قسمتها در آشپزخانه صنعتی است. برای حفظ ظاهر مطلوب مواد اولیه و تهیه غذایی با شکل و رنگ دلچسب و زیبا، از تجهیزات مناسب آماده سازی باید استفاده کرد.برای انتخاب دستگاههای مناسب آماده سازی، شرکت آرتا تجهیز آرنیکا راهکارهای مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این محصولات شامل چرخ گوشت، خلال ساز سیب زمینی، سماور، ترموس، سیخ گیر و تمام تجهیزاتی که مواد اولیه غذایی(مانند سیب زمینی، برنج، گوشت، مرغ و...) را قابل استفاده در فرایند پخت می کند شامل می شود.
پخت

پخت

مواد اولیه پس از اینکه در قسمت آماده سازی شست شو و آماده طبخ شد به قسمت پخت وارد می شوند تا با استفاده از تجهیزات این قسمت پخته شوند.تجهیزاتی مانند دیگ پخت برنج و دیگ چلوپز، دیگ های پخت خورش، سرخکن، اجاق گاز، کباب پز ریلی، گرمخانه خشک و مرطوب و دیگ های صنعتی پخت برنج گریدل و... .این تجهیزات، قابل استفاده در انواع پخت سنتی و پخت مدرن هستند.از آنجا که تجهیزات جدید پخت، حفظ کیفیت و طعم مطلوب و دلخواه غذا را تامین میکند و به کار آشپزی سرعت و سهولت می بخشند، از این حیث بسیار مورد توجه کاربران و مشتریان قرار دارند.
سرو غذا

سرو غذا

علاوه بر اهمیت پروسه آماده سازی تا پخت غذا، نکته مهم دیگر که در طعم غذا نیز موثر است، ظروف سرو مناسب تا زمانی است که به مشتری برسد، لذا در استفاده و انتخاب این نوع از تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید بسیار دقت نمود، ظرف نگهدارنده همواره باید سبک و در عین کارآیی زیبایی نیز داشته باشد. این تجهیزات به دلیل اینکه به تداوم باید مورد شست و شو قرار گیرد از استیل ضد زنگ استقاده می شود
شستشو

شستشو

مواقعی که به حجم بالایی از ظروف نیاز است و شستشوی آنها و خشک کردنشان و سپس آماده برای سرو مشتریان امری طولانی خواهد بود.علاوه برشستشوی دستی ظروف باپیشرفت تکنولوژی و با استفاده از ماشین آلات میتوان تمام کارهای مربوط به شست شو وخشک کردن را در کمترین زمان ممکن انجام داد. این تجهیزات در بخش شست و شوی آشپزخانه مورد کاربرد می باشد. تجهیزاتی مانند سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی از این دسته می باشد. نتیجه انتخاب تجهیزات مناسب شستشوی ظروف در آشپزخانه های صنعتی، صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان است.همچنین باعث میشود از نیروی انسانی در کارهای مهمتر و مقرون به صرفه تر استفاده نمود.با انتخاب بهترین ماشینهای ظرفشویی شرکت آرتا تجهیز آرنیکا علاوه بر حفظ و رعایت مسائل بهداشتی، خسارات وارده به ظروف را به حداقل خواهید رساند.
خنک کننده و انبار

خنک کننده و انبار

مواد غذایی مصرفی آشپزخانه قبل ازپخت باید در مکانی مناسب انبار و نگهداری شوند. این مکان باید دارای شرایط دمایی به خصوصی باشد تا از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کند، البته برای اینکه طعم و کیفیت غذا های پخت شده مناسب تر باشند، بهتر است که مواد غذایی مصرفی را به صورت روزانه تهیه فرمایید. جدای از این مسئله تمامی یخچال ها و فریزر های موجود در آشپزخانه صنعتی باید در فضایی مناسب و به گونه ای قرار گیزند که در کنار وسایل و تجهیزات تولید کننده ی گرما و حرارت نباشند.از خنک کننده ها برای سرد کردن و در برخی موارد جهت انجماد مواد غذایی استفاده می شود. در برخی موارد نیاز است غذای طبخ شده به سرعت سرد شود و در برخی موارد نیاز است که مواد اولیه جهت طول عمر بیشتر منجمد گردد. این محصولات خنک کننده شامل یخچال، یخ ساز و آب سردکن می گردد. کلیه مواد غذایی پس از پاکسازی اولیه باید به صورت تفکیک شده وارد سردخانه های زیر صفر و بالای صفر شوند. پس از آن نیز بر حسب میزان مصرف و یا پس از پخت، در یخچال و فریزر نگهداری میشوند. علاوه بر مواد غذایی پخته و آماده و سردشده و با توجه به زمان نگهداری، باید از یخچال-هایی با دمای مناسب استفاده شود. برای انتخاب و ساخت سردخانه های مناسب، ازشرکت آرتا تجهیز آرنیکا مشاوره بگیرید